Vasario 16-tosios paslaptis įminkime kartu

vasario 16-protmusis apie lietuvos nepriklausomybe

Lietuvos istorija turtinga svarbiomis, pasididžiavimo vertomis datomis. Ne išimtis ir Vasario 16-toji, kuri laikoma viena reikšmingiausių datų Lietuvos valstybei. Apie šią svarbią dieną kalbos sklinda jau antrą šimtmetį ir atrodo, jog jau viską žinome. Bet ar tikrai esate girdėję visus faktus?

1918m. vasario 16 Lietuvos taryba Vilniuje pasirašė dokumentą, skelbiantį, kad  Lietuva atstatanti nepriklausomą, demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę, su sostine Vilniuje ir tą valstybę atskirianti nuo visų valstybių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis.

Svarbiausio dokumento pasirašymui sutrukdė speigai?

Kaip teigiama, akto pasirašymo dieną buvo labai šalta ir speiguota. Tai buvo viena šalčiausių XXa. žiemų. Vis dar daug kur pasakojama, jog tuo laikotarpiu vyravo malkų stygius. Net ir Jonas Basanvičius neturėjo su kuo užkurti krosnies, todėl tarybos nariai nusprendė susirinkti Vilniuje esančiame K.Štralio name, kur buvo kur kas šilčiau. Taip 20 narsių vyrų, šiltai įsipatoginę, pasirašė Lietuvos nepriklausomybės aktą.

Aktas pasirašytas neįprasta tvarka?

Nepriklausomybės paskelbimo akto tekstas buvo iš anksto paruoštas ir net rašomąją mašinėle atspausdintas 2 egzemplioriais. Dokumentas pasirašytas ne bet kaip, o gi abėcėlės tvarka. Pirmasis pasirašė Jonas Basanvičius, vėliau, parašus abėcėlės tvarka sudėjo ir kiti Tarybos nariai.

Ar vienas iš signatarų pražiopsojo svarbiausią dieną?

Egzistuoja versija, jog vienas iš signatarų- D. Malinauskas pramiegojo akto pasirašymo posėdį, kadangi dokumente, akivaizdu, jog jo inicialai buvo palikti kita plunksna. Šis signataras garsėjo bajorišku gyvenimo būdu, tiesa, ši pramiegojimo versija nėra oficialiai patvirtinta. Kai kuriuose dokumentuose rašoma, jog Jonas Basanavičius už neatvykimą laiku trenkė jam per veidą. 

Prie nepriklausomybės akto viešinimo sėkmės prisidėjo paslaptinga meilė?

Vasario 16-tosios aktas pirmą kartą viešai paskelbtas – vokiečių kalba. Kaip žinoma, tuomet Lietuvą buvo okupavusi Vokietija. Vilniuje vokiečiai leido laikraštį “Zeitung der Zehnten Armee”, kurio vienas redaktorių Oskaras Woehrle buvo susižavėjęs Lietuvos istorija, ypač lietuvių siekiu atkurti nepriklausomybę. Taip pat buvo kalbama, kad šis redaktorius buvo įsimylėjęs lietuvaitę ir tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl jis rėmė lietuvius. Tad su juo buvo sutarta, kad Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo aktą perduos vokiečių laikraščiams.

Vasario 16-toji, visame pasaulyje atpažįstama data?

Vasario 16-toji, ne tik svarbi data Lietuvai. Šią dieną taip pat įvyko daug reikšmingų istorinių įvykių visame pasaulyje. Štai keletas pavyzdžių:
 

  • 1808 — Prancūzija okupavo Ispaniją.
  • 1934m. Austrijos pilietinis karas pagaliau baigėsi, po 4-ias dienas trukusio kraujo praliejimo
  • 1956 — Anglijoje buvo panaikinta mirties bausmė.
  • 1959 — Fidel Castro (Fidelis Kastro) tapo Kubos vadovu.
  • 1997 — JAV Valstybės sekretorė Madeleine Albright (Madlena Olbrait) pasisakė už greitą NATO plėtimą „integruotoje Europoje“.1 reply on “Vasario 16-tosios paslaptis įminkime kartu”

  • Itís difficult to find well-informed people in this particular subject, but you sound like you know what youíre talking about! Thanks

Parašykite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus tam, kad užtikrintų Jums gerą svetainės naršymo patirtį. Tęsdami naršymą svetainėje, sutinkate su slapukų naudojimu. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie slapukus ir jų renkamą informaciją, apsilankykite mūsų privatumo politikos puslapyje.