Valstybinės vėliavos. Kas slypi jose?

Visiems aišku, jog vėliavos naudojamos kaip valstybių simbolis ir pagal jas galime identifikuoti skirtingas pasaulio šalis. Atrodo nėra nieko sudėtingo, pažvelgdami į vėliavą, galime įvertinti jos spalvą, formą, raštus, bet ar kada susimąstėte kodėl šios valstybės vėliava būtent tokia? Egzistuoja netgi specifinė mokslo šaka – veksilologija, kuri tyrinėja visų tipų vėliavas, jų pavidalą bei paskirtį. Vėliavtyris (žmogus studijuojantis vėliavas) besiremdamas šiais išvardintais aspektais, kuria ir vysto įvairias  mokslines vėliavų teorijas. Tad šį kartą kviečiame susipažinti su mažai kam girdėtais, įtraukiančiais faktais apie pasaulio valstybių vėliavas!

Nepalo vėliava – pasižymi gana neįprasta forma

Ar žinojote, jog šios valstybės vėliava nėra nei kvadrato, nei stačiakampio formos, kaip yra įprasta? Tai vienintelė tokia vėliava pasaulyje, kuri nėra keturkampė. Ją sudaro dvi trikampio formos vėliavėlės. Kaip oficialus valstybės simbolis, Nepalo vėliava paskelbta 1962m. 

Pažvelgę į Nepalo vėliavą, matome, jog dominuoja tamsiai raudonas fonas, kuris simbolizuoja drąsą, o vėliavą juosianti mėlyna juosta, simbolizuoja taiką. Taip pat ant kiekvienos trikampio formos vėliavėlės yra pavaizduoti du saulės ir pusmėnulio simboliai, kurie asocijuojasi su valstybės dinastijomis, taip šiais simboliais išreiškiama viltis, jog šalis dar ilgai gyvuos ir bus tokia ilgaamžiška kaip saulė ar mėnulis.   

Pasaulyje yra tik dvi kvadrato formos vėliavos

kvadratinės vėliavos

Tiesa, jog iš visų pasaulyje egzistuojančių valstybių vėliavų, tik trys yra išskirtinės formos. Ne tik Nepalo vėliava pasižymi išskirtine išvaizda, o išskirtinės formos vėliavomis taip pat pasigirti gali Šveicarija ir Vatikanas. 

Pirmiausia ne kiekvienas žino, jog Vatikanas pripažintas, kaip miestas-valstybė. Ir pagal gyventojų skaičių ir pagal plotą, Vatikanas yra mažiausia pasaulyje valstybė. O grįžtant prie senosios temos, Vatikano miesto vėliava yra viena iš dviejų kvadrato formos vėliavų pasaulyje. Šios valstybės vėliava padalinti į dvi vertikalias juostas- geltoną ir baltą. Ant pastarosios, baltos juostos pavaizduotas Vatikano herbas- skydo fone pavaizduoti sukryžiuoti auksiniai ir sidabriniai raktai, perrišti raudona virvele, o virš jų sidabrinė Popiežiaus mitra karūnuota trimis auksinėmis karūnomis. Auksas simbolizuoja dvasinę galią, o sidabrinis raktas – žemiškąją jėgą. 

Šveicarijos vėliava

Antroji kvadratinė pasaulio vėliava yra Šveicarijos valstybės, kuri dažnai painiojama su Raudonojo Kryžiaus naudojama medicinine vėliava. Šveicarijos vėliavoje pavaizduotas baltas kryžius raudoname fone.  Ši vėliava naudojama kaip valstybės simbolis,  nuo 1889 m. Vėliava reiškia laisvę ir garbę, baltas kryžius simbolizuoja krikščionybę, o raudonas fonas – kraują, pralietą ginant savo tikėjimą.

Ant vėliavų naudojami simboliai, įprastai turi konkrečią reikšmę

Egzistuoja daug universalių simbolių, kurie yra pavaizduoti ant įvarių pasaulio valstybių vėliavų.  Žinoma, ne  kiekviena vėliava turi po tokį simbolį, tačiau tose, vėliavose, kuriose yra pavaizduotas kažkoks simbolis, įprastai vaizduojama: saulė, mėnulis, žvaigždės, kryžius, trikampiai ir kvadratai. Kai kurie iš šių simbolių kiekvienai šaliai turi itin svarbią reikšmę Pavyzdžiui, Japonija vadinama tekančios saulės šalimi, todėl jos vėliavos viduryje yra apskritimo formos figūra, kuri simbolizuoja saulę.

Žvaigždės ir pusmėnulio simbolis

Žvaigždės ir pusmėnulio simbolis pirmą kartą buvo panaudotas Osmanų imperijoje, tačiau dabar jį naudoja daugelis islamo šalių, pavyzdžiui, Azerbaidžanas, Turkija, Tunisas ir Malaizija. Žvaigždė ir pusmėnulis yra pripažintas kaip simbolis, simbolizuojantis islamą, todėl daugelis šią religiją išpažįstančių šalių yra linkusios jį naudoti savo vėliavose.

Kryžiaus simbolis

Danijos vėliava

Šis ženklas vaizduojamas ant daugelio pasaulio valstybių vėliavų ir dažnai siejamas su religija. Kryžių galima pamatyti Anglijos, Gruzijos, Norvegijos, Švedijos ir Danijos vėliavose. Taip pat ant visų Skandinavijos šalių vėliavų yra “Šiaurės kryžius”, kuris taip pat simbolizuoja krikščionybę. Krikščionybei simbolizuoti naudojami ir kiti simboliai, tačiau kryžius, kaip pastebima, yra naudojamas dažniausiai.

Gyvūnai

Ekvadoro vėliava

Kai kurios valstybės savo vėliavose, kad atspindėtų šalies paveldą, vaizduoja nacionalinius paukščius.  Pavyzdžiui, Ekvadoro vėliava, kurioje pavaizduotas andinis kondoras. Kitų šalių vėliavose naudojami nuožmūs gyvūnai, tokie kaip liūtai, kurie tradiciškai simbolizuoja drąsą ir stiprybę. Yra šalių, kurios vaizduoja ir išgalvotus gyvūnus, pavyzdžiui, Velso vėliavoje  pavaizduotas drakonas (raudonas drakonas kaip pasididžiavimo simbolis, simbolizuojantis senovės karius),  Albanijos vėliavoje dominuoja dvigalvis erelis (erelis turi 25 plunksnas, simbolizuojančias 25 metus, kuriuos nacionalinis Albanijos didvyris- Skanderbegas kovojo prieš Osmanų imperiją).

Kodėl beveik nei vienoje valstybių vėliavoje nėra violetinės spalvos?

Iki pat XIX amžiaus vidurio violetinės spalvos audiniai buvo praktiškai neprieinami, o šios spalvos gavybos procesas buvo itin brangus. Padėtis pasikeitė tik XIX amžiaus viduryje, kuomet žymūs chemikai sugebėjo išgauti brangų dažiklį sintetiniu būdu. Masinėje gamyboje violetinės spalvos dažai pasirodė tik XX amžiaus pradžioje, kuomet dauguma šiuolaikinių valstybių jau buvo apsisprendusios dėl savo simbolikos spalvų vėliavose. 

Šią spalvą galime rasti  Dominikos, salos-valstybės vėliavoje, kadangi šios valstybės vėliava buvo pagaminta tik  XX a. pabaigoje, o tai reiškia, kad prieiga prie violetinės spalvos dažiklių jau buvo daug lengvesnė, nei prieš šimtus metų, kai buvo sukurta dauguma kitų pasaulio šalių vėliavų.

Dominikos vėliava

Vėliavose vaizduojamos spalvos dažnai susijusios su tos šalies istorija

Galime įžvelgti, jog daugelyje pasaulio vėliavų dominuoja panašios spalvos. Dažniausiai, pagrindinėmis spalvomis laikomos: raudona, mėlyna ir geltona. Štai keletas dažniausiai naudojamų spalvų reikšmių:

Raudona – spalva dažniausiai asocijuojama su blogais, šalį sukrėtusiais įvykiais. Štai Portugalijos vėliavoje raudona spalva simbolizuoja kraują, pralietą mūšiuose ginant šalį nuo užpuolikų. 

Mėlyna- dauguma žmonių mano, jog mėlyna spalva vėliavose simbolizuoja dangų arba vandenyną. Kartais būna ir taip, tačiau mėlyna spalva gali turėti ir gilesnę prasmę, simbolizuoti laisvę ir taiką. 

Geltona arba auksinė – daugelį metų geltona arba aukso spalva buvo naudojama turtui ir energijai simbolizuoti, taip pat ši spalva gali būti siejama su saule. Lietuvos vėliavoje, geltona spalva simbolizuoja dangų nušviečiančią skaisčią saulę

Žalia- daugumoje vėliavų žalia spalva simbolizuoja turtingą šalies gamtą arba agrikultūrą, tačiau ji taip pat gali simbolizuoti viltį ir jaunystę.

Taigi vėliavos susideda iš daugybės skirtingų aspektų: spalvos, formos, simbolių. Kadangi jau spėjote susipažinti su veksilologija, kitą kart pamačius tam tikros šalies vėliavą, turėtų nebekilti daug dvejonių, ką ji simbolizuoja. O dabar galite pasidomėti Lietuvos vėliavos simbolika ir jei dar nežinote, paspėlioti ką simbolizuoja mūsų vėliavoje nurodytos spalvos!

Jei norite toliau pamanšktinti protą, kviečiame išmėginti mūsų protmūšius iš bendrų žinių.

1 reply on “Valstybinės vėliavos. Kas slypi jose?”

  • Itís difficult to find well-informed people in this particular subject, but you sound like you know what youíre talking about! Thanks

Parašykite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus tam, kad užtikrintų Jums gerą svetainės naršymo patirtį. Tęsdami naršymą svetainėje, sutinkate su slapukų naudojimu. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie slapukus ir jų renkamą informaciją, apsilankykite mūsų privatumo politikos puslapyje.